JAKAS

Lotyniškas pavadinimas: Bos grunniens 
Gyvenimo trukmė: 25 metai
Kūno ilgis: 300-325 cm
Kūno svoris: 225-585 kg
Nėštumo laikotarpis: 257-270 dienų
Jauniklių skaičius: 1
Kilmės vieta: Tibetas
IUCN statusas: neįvertintas/
not evaluated


Išvaizda

Naminiai jakai yra tvirto sudėjimo gyvūnai, turintys stambų kūną, tvirtas kojas, apvalias, skeltas kanopas ir itin tankų, ilgą kailį. Jie turi mažas ausis ir plačią kaktą su lygiais, dažniausiai tamsios spalvos ragais. Patinų (bulių) ragai išsikiša iš galvos šonų, o tada išlinksta į priekį. Naminių jakų spalva gali būti gana įvairi, dažnai su rūdžių rudos ir kreminės spalvos dėmėmis. Kai kurie individai gali būti baltos, pilkos, rudos, kerštos arba margos spalvos. Abiejų lyčių atstovai turi ilgus, gauruotus plaukus su tankiu vilnoniu pavilniu ant krūtinės, šonų ir šlaunų, kad apsaugotų juos nuo šalčio. Ypač bulių atveju tai gali sudaryti ilgą „sijoną“, kuris gali siekti žemę. Uodega ilga ir panaši į arklio, o ne kuokštuota kaip galvijų ar bizonų uodegos.

Gyvenimo būdas

Naminiai jakai yra aktyvūs dieną. Jie yra socialūs ir gyvena maždaug 10–20 gyvūnų bandomis. Šias bandas paprastai sudaro patelės ir jų jaunikliai. Patinai gali gyventi vieni arba sudaryti mažas viengungių bandas. Šaltomis naktimis ir per pūgas jakai glaudžiasi vienas prie kito, jauniklius laikydami centre. Naminiai jakai bendrauja tarpusavyje urzgdami. Skirtingai nuo galvijų, jie neskleidžia būdingo galvijų mūkimo garso.


Mityba

Naminiai jakai yra žolėdžiai. Jie daugiausia minta žolėmis ir žolelėmis, bet taip pat ėda laukines gėles, samanas, šakniagumbius ir kartais kerpes.

Poravimasis

Naminiai jakai yra poliginiški, o tai reiškia, kad vienas patinas poruojasi su daugiau nei viena patele veisimosi sezono metu. Buliai artėjant rujai tampa agresyvūs ir reguliariai kovoja tarpusavyje, kad įtvirtintų dominavimą. Be nesmurtinių grėsmės demonstravimų, riaumojimo ir žemės draskymo ragais, jakų patinai taip pat konkuruoja tiesiogiai, nuolat puldami vienas kitą nuleidę galvas arba ginčydamiesi ragais. Veršeliai paprastai nujunkomi sulaukę vienerių metų ir netrukus po to tampa savarankiški. Patelės paprastai pirmą kartą atsiveda jauniklius būdamos 3–4 metų ir pasiekia didžiausią reprodukcinį aktyvumą, kai joms būna 6 metai.